1. - 4. razred

VELIKI ODMOR

Ovaj mjesec: 2018

Smotra učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske

Najbolje učeničke zadruge Hrvatske predstavile su se od 6. do 8. studenoga u Opatiji na XXIII. Smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske.

Na smotri je sudjelovala i Učenička zadruga "Stucka" iz naše škole.

Predstavili smo se proizvodom "Spomenar (etno motiv)" za koji smo primili i priznanje za najproizvod.

zadruge_1_m

U Kristalnoj dvorani hotela Kvarner svoj rad, kreativnost, inovativnost i poduzetništvo predstavilo je 66 učeničkih zadruga koje su postigle najbolje rezultate na županijskim i međužupanijskim smotrama, tri učeničke zadruge gostiju iz inozemstva te deset zadruga koje su se na državnu razinu smotre kvalificirali temeljem istraživačkog rada.

Otvaranju izložbe prethodilo je svečano otvorenje na kojem su domaćini, učenici i djelatnici Osnovna škola Sveti Matej iz Viškova, kulturno-zabavnim programom predstavili svoju školu te zadrugarima i njihovim voditeljima zaželjeli dobrodošlicu u Opatiju.

zadruge_2_m

Sudionicima Smotre pozdravnim govorima obratili su se ravnatelj OŠ Sveti Matej Josip Crnić i načelnik Općine Viškovo Goran Petrc. U ime organizatora Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, koja broji gotovo 300 učeničkih zadruga, sudionike je pozdravila predsjednica udruge Marica Berdik. Govoreći o odgojnoj i obrazovnoj važnost učeničkog zadrugarstva Marica Berdik istaknula je da su učeničke zadruge mjesto gdje se uči kreativnost, inovativnost, inicijativa, gdje učenici imaju mogućnost izraziti vlastite ideje i pretvoriti ih u projekte, gdje se uče odgovornosti i stječu radne navike.

zadruge_4_m

Učenicima i njihovim voditeljima čestitke na uspjehu i podršku u daljnjem radu uputili su i predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture Ante Markotić i predsjednik državnog povjerenstva Matija Bučar. Pozdravnim riječima i zahvalom za entuzijazam i volju koju pokazuju u svom radu sudionicima Smotre obratio se i Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje. U ime ustanove koja s Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, godišnje organizira 34 natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola, naglasio je da su unatoč gospodarskoj krizi u ovoj godini održana sva natjecanja i smotre u planiranom opsegu te je izrazio uvjerenje da će se to ostvariti i u idućoj godini.

-  To dokazuje da je kreativnost i inovativnost zaista prepoznata u našim školama i da doista vrijedi ulagati u vas koji svojim radom i zalaganjem pokazujete bogatstvo i autentičnost Hrvatske – poručio je Vinko Filipović u Opatiji.

zadruge_3_m

Inovativnost, kreativnost i poduzetništvo mogla se zaista vidjeti na svakom štandu postavljenom na izložbi. Kroz izloške učenici su predstavili kako i što rade na promicanju zdravog načina života, očuvanju kulturne i narodne baštine, promociji kraja iz kojeg dolaze i promociji svojih proizvoda te kako svojim radom privređuju za svoju zadrugu. U rad učeničkih zadruga uključeni su učenici od najnižih razreda osnovnih škola do učenika srednjih škola te učenika centara za odgoj i obrazovanje. Djelatnost im je raznovrsna pa imaju po nekoliko, čak i više sekcija, likovne, etno, voćarske, literarne, keramičke, ekološke, kozmetičke i mnoge druge.

zadruge_5_m

Uz javno predstavljanje proizvoda i praktični prikaz proizvodne aktivnosti, mali su zadrugari članovima državnog prosudbenog povjerenstva također prezentirali izvješće o radu učeničkih zadruga i kurikulum učeničke zadruge te usmeno predstavili program rada zadruge i postignuća. Nakon prezentacije i vrednovanja  istraživačkih radova i pokaznih radionica održan je okrugli stol za sve sudionike Smotre na kojem se raspravljalo o jačanju kompetencija učenika i nastavnika kroz rad u učeničkoj zadruzi.

objavio: Stjepan Pejaković   datum: 16. 11. 2011.